Geodeta w centrum uwagi. Co robią i do czego są potrzebni geodeci?

zyjnych.Osnowa geodezyjnaOsnowa geodezyjna w Polsce ? zbiór punktów, które mają położenie wyznaczone w państwowym systemie odniesień przestrzennych, na których wyznaczono wielkości fizyczne charakterystyczne dla danego jej rodzaju

Geodeta w centrum uwagi. Co robią i do czego są potrzebni geodeci? W trakcie budowy na pewno będziemy potrzebowali kogoś od pomiarów np. . Bez geodety żaden budynek nie mógłby powstać. Artykuł o geodetów, mapkach oraz opracowaniach geodezyjnych.

Osnowa geodezyjna

Osnowa geodezyjna w Polsce ? zbiór punktów, które mają położenie wyznaczone w państwowym systemie odniesień przestrzennych, na których wyznaczono wielkości fizyczne charakterystyczne dla danego jej rodzaju oraz błąd ich wyznaczenia1. Osnowy geodezyjne realizują fizycznie przyjęty układ współrzędnych, czyli tworzą układ odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych2. Inaczej ? punkty osnowy geodezyjnej pełnią rolę nawiązania dla wszystkich robót geodezyjnych, których wynikiem są współrzędne określone w państwowym układzie współrzędnych.

Punkty osnowy mają niepowtarzalne numery, posiadają opisy topograficzne, zostały oznaczone w terenie znakami geodezyjnymi a ich dane zostały umieszczone w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Osnowa_geodezyjna


Jak dzieli się geodezja?

Nie każdy wie, że geodezja dzieli się na dwie główne kategorie, które zajmują się innymi obszarami działalności. Geodezja niższa, czyli tak zwane miernictwo, zajmuje się obszarami nie większymi niż promień 15 km koła. To właśnie Ci geodeci, których widuje się z trójnogami oraz Ci, którzy przeprowadzają tyczenia działek i budynków.

Jest też geodezja wyższa zajmująca się obszarem powyżej 750 km kwadratowych oraz uwzględniają kulistość ziemi oraz jej nieregularne kształty. Generalnie tacy geodeci współpracują przy tworzeniu map województw, państw i kontynentów oraz obliczają ich powierzchnię oraz tworzą mapy wysokościowe danych terenów.


Wyższa geodezja

Geodezja dzieli się na geodezję niższą (miernictwo) oraz geodezję wyższą. Geodezja wyższa zajmuje się opisem i pomiarami dużych powierzchni- powyżej 750km kwadratowych. Największą różnicą dzielącą te dwa obszary geodezji jest uwzględnianie kulistości ziemi. W geodezji wyższej odgrywa ona bardo ważną rolę i gdybyśmy ją pominęli wyniki pomiarów byłyby fałszywe i niepoprawne.

Wyższa geodezja zajmuje się głównie dużymi regionami i obszarami takimi jak: tereny województw, regionów geograficznych oraz państw. Oraz oczywiście powierzchnią całej kuli ziemskiej.



© 2019 http://informator.stalowa-wola.pl/